MSJ skončilo štafetami - další medaile pro ČR a Máru Mináře, pro Markétu nakonec 7. místo
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 22. 7. 2014 10:43
- Napsal Kadeřávek Petr
Závodem sprintu začalo v úterý MS juniorů. Letos jej hostí Bulharsko, s centrem ve sportovním středisku Borovec , na severním úpatí pohoří Rila, hned pod nejvyšší bulharskou horou, Musalou.
Sledujte Béďu, stránky repre a pro aktuální průběh stránky závodů, případně i twitter. Ten do jisté míry doplňuje průběžný živý přenos, track track je během závodu zpravidla přetížen a nefunkční, lze pak sledovat pouze mezičasy z radiokonotrol a cíle. I na této akci máme své zástupce, na startu je Markéta Novotná a Mateusz Dzioba.
Sprint, mapově poměrně lehký, proběhl v nedalekém Samokovu, Markétě se moc nedařilo, ale k jejím oblíbeným disciplínám patří spíše ty lesní, sprint navíc proběhl v proměnlivých podmínkách silné průtrže. Mateusz skončil 41. , se ztrátou 1:15 na vítězného novozélanďana Tima Robertsona, bronzového medailisty z loňského MSJ u nás v Hradci a zároveň již i účastníka posledních tří MS dospělých. Druhý skončil Piotr Parfianowicz, loňský vítěz klasiky, třetí Švéd Anton Johanson, z české výpravy nejlépe až sedmnáctý Jonáš Hubáček (+0:47, LCE). I na vrcholu výsledkové listiny juniorek je řada jmen dobře známých z loňska, vyhrála Sara Hagström (SWE, vloni druhá na klasice a disk z nadějné pozice po zazmatkování na sprintu), druhá Heidi Mårtensson (NOR, vloni sprint v HK vyhrála), třetí Miri Thrane Ødum (DEN, vítězka middlu 2013), čtvrtá Frida Sandberg (SWE, vloni neúspěšná favoritka, na MSJ 2012 ovšem s medailí z každé disciplíny), nejlepší z našich skončila desátá Eliška Kulhavá (+0:44, LPU/Žamberk).
Výsledky sprintu, fotky na fb, článek na repre stránce.
Ve středu se běžela klasika, tradičně roztahaná do mnoha hodin, se startem od devíti do půl druhé (v juniorkách), resp. do půl třetí (v juniorech) místního času (u nás je o hodinu méně). Konala se až pod horní hranicí lesa (1300 - 1750 m.n.m.), s centrem v areálu Maljovica, jen přes kopec (hřeben) od věhlasného Rilského kláštera (Rilski Manastir). Nepřehledný a často dost zelený horský terén, s malým počtem cest, byl velmi náročný, po předchozím dni navíc asi i hodně mokrý, ztráty mnohých závodníků se počítaly na mnoho desítek minut. Výsledky juniorek působí dojmem jakoby takový terén seděl hlavně skandinávským běžcům, naučeným orientace podle terénních tvarů - do první desítky nejlepších juniorek se mezi ně zařadily jinak již jen Švýcarky. Zvítězila Gunvor Hov Høydal s časem 68:15 (NOR, další ze závodnic, která z loňských favoritek, která se nakonec medaile nedočkala, 6. na middlu), 3 sekundy před Sarou Hagström (SWE), třetí skončila s minutovou ztrátou Emmi Jokela (FIN). Nejlepším našim výsledkem je 30. místo Aničky Štičkové (LLI) se ztrátou 18:55, dvojnásobné medailistky z letošního MEDu (3. na klasice a finišmenka vítězné štafety D18). Markéta skončila 70. (+ 31:18), podle stručných prvních inormací chybovala na postupu na 4. kontrolu, pak se netrefila na 5. a pak už se nesrovnala a kupila další chybky. Naše nejúspěšnější závodnice ze sprintu, Eliška Kulhavá, se nechala na postupu na 4.k. stáhnout do chyby závodnicí, kterou doběhla, a česala prostor domnělé dohledávky ... hodně dlouho, takže v závěru závodu už se pak navíc ozvala i únava.
Závod juniorů měl nakonec medailové vyvrcholení pro naše barvy. Mára Minář (ASU), od kterého se letos očekávalo nejvíc, s ohledem na zkušenosti, loňské výsledky (nejlepší umístění v "lesním" indiv. závodě - šestý na middlu a nejlepší z našich na klasice) a letošní přípravu (v malé mezináropdní skupince absolvoval indiv. přípravu i v Bulharsku), nezklamal a doběhl si v samotné závěru závodu pro bronzovou medaili. Zvítězil Anton Johansson (SWE) s časem 75:17, o 1:01 pomalejší byl Assar Hellström (SWE), Mára ztratil na vítězě 3:28. V juniorech bylo již výsledkové pole na čele pestřejší a málem se do první destítky vešel i další náš reprezentant, ztráta 7:59 nakonec Ondrovi Semíkovi (KAM) stačila na 11. místo: "s vysledkem jsem moc spokojeny ale chyby v zaveru me bohuzel pripravily o podium. Jinak se mi bezelo velmi blbe, ale prvni cast trati jsem sel dost slusne, tak nakonec dobry. Podlozka tezka a teren byl velmi spatne behatelny. Bily les, to se vubec nedalo srovnat s bilym lesem v CR."
I výsledky ukazují, že závod byl náročnější než loňská klasika v Odolově, časy vítězů jsou o 7,5 (W), resp. 6 (M) minut vyšší, ztráta 10 minut by letos stačila na 18.(W)/16.(M) místo, zatímco vloni až 43./33., ztráta 30 minut na 97./70. (W/M), zatímco vloni na 136./116. místo. Loňský vítěz Parfianowicz skončil 46., se ztrátou přes čtvrt hodiny, Borger Melsom ze zpřáteleného Fossumu osmý (vloni čtvrtý), za tentýž klub však běhá i dnes vítězná Norka. Mateuszovi se závod nevydařil a je 87.
Výsledky klasiky, článek na repre stránce. Track track s mapou a tratěmi (po závodě nabíhá bez problémů): W, M, mapy. Fotky na fb.
MSJ pokračovalo v pátek kvalifikací a v sobotu finálem middlu. S ním se poznávací zájezd přesunul pro změnu na východní svahy masivu Vitoša (2 290 m), který je i přes svoji výšku jen skok na JZ od bulharské metropole - prostor závodu, jižně od obce Železnica, byl - byť na samotném okraji - ještě stále na administrativním území Sofie. Závodní prostor byl v menší výšce než při klasice, pořadatelé uváděli 900 - 1000 m.n.m., dobrou průběžnost a viditelnost, ale také vysokou trávu (stará mapa). Kvalifikace dopadla pro české barvy jen mírně přes 50%, v pětici, která nepostoupila do A finále, byla bohužel i Markéta (a také Mateusz). Fotky na fb.
Průběžné výsledky finále opět působily poměrně náročným dojmem, v juniorech skoro až do konce vedl Ital Riccardo Scalet, který na prvním rádiu přitom ztrácel na nejlepší mezičas skoro dvě minuty. Jediný, kdo šel (asi skoro) povedený výkon, byl tak nakonec jen Fin Miika Kirmula, který jej porazil o 1:21 a o 1:31 nakonec třetího Olli Ojanaho (FIN). Na velkou bednu je doprovodili Xander Berger (AUT), Nick Hann (NZL) a Jonas Egger (SUI). Našim se nedařilo, nejlepším výsledkem je 37. místo Ondry Semíka (+9:54, KAM), další tři zástupci českého týmu byli už na prvním rádiu v páté desítce, tedy včetně Máry Minaře nebo Patrika Horáka (TUR), který v kvalifikaci vyhrál svůj rozběh a do finále startoval dvě minuty před pozdějším vítězem. Vítěz klasiky Johansson (a taky druhý na middlu v Radvanicích) nyní až 21., druhý z klasiky Hellström nebo vítěz sprintu Robertson do A finále nepostoupili. Další loňstí medailisté z middlu (1. Svensk a 3. Wängdahl) už jsou letos H21.
I v juniorkách dlouho vedla brzy startující závodnice, Švýcarka Sina Tommer, té ovšem zlato zůstalo, byť (soudě od počítače) taky nešla úplně ideálně a navíc se nakonec o vítězství musela podělit se Sarou Hagström - ta na Sinu přitom na prvním radiu ztrácela 2:21. Bronzová medaile jede také do Švédska, Andrea Svensson ztratila 1:13 a jen o pět sekund pomalejší byla nakonec čtvrtá další Švédka Tilda Johansson, pátá skončila vítězka klasiky (a šestá na middlu MSJ 2013) Gunvor Hov Høydal, šestá Britka Zoe Harding. Z dalších favoritek např. Miri Thrane Ødum (loňská vítězka middlu) osmá, Frida Sandberg dokonce vynechala kontriolu a Heidi Mårtensson do A finále ani nepostoupila. Z našich děvčat néjlepe 19. Káťa Chromá (ZBM, + 5:52). Vloni druhá na middlu Lisa Risby už je jednadvacítka, loni broznová Mathilde Rundhaug nepostoupila do A finále.
Průběžné výsledky middlu, track track: M20, W20, mapa se zákresy postupů medailstek/ů W20, M20, na twitteru jsou navíc třeba i nějaké fotky.
V neděli MSJ tradičně vyvrcholilo štafetami. Ty se konaly přímo v prostoru boroveckého sportovního střediska, popis terénu uvádí borovicový mírně kopcovatý les ve výšce okolo 1 300 m. n. m., s dobrou až velmi dobrou průběžností a prošpikovaný lyžařskými běžeckými tratěmi a sjezdovkami.
V juniorkách se po většinu prvního úseku držel na čele roztáhnutý balík, v závěru ale odskočila Heidi Mårtensson (NOR) a předávala Gunvor Hov Hoydal s náskokem 40 s. Naše áčko spolehlivě rozběhla Markéta, která poslala Aničku Štičkovou na druhý úsek na pátém místě, +0:51. Ve dvaceti vteřinách vybíhají v kontaktu závodnice na druhém až patnáctém místě, krátce poté už se ale balík roztrhal. Norku doběhla její kolegyně z béčkové štafety a obě Švédky, které nakonec předávají do třetího úseku první a druhá, následované v necelé půlminutě oběma Norkami. Minutu za nimi dobíhá osamělá Anička, s náskokem skoro minuty a půl na Ukrajinu a Dánsko.
Vybíháme tedy na třetí úsek sice na pátém, ale v redukovaném pořadí na třetím místě. A vypadá to ještě nadějněji, na trojce už je Káťa v kontaktu s ostatními, když jen norské béčko na čele trochu odskočilo. Na čtyřce ale spolu se závodnicemi severských béček chybuje a áčkové štafety (Hagström a Rundhaug) se definitivně vzdalují, s nevelkým náskokem na samotné švédské béčko. Na nás a norské béčko se naopak na pětce dotáhla Švýcarka a Polka, startující 3-4 minuty za námi. Polka hned odpadá špatnou volbou terénem, na prvním rádiu (6.k.) jsme pátí, resp. v podstatě 4.-6. Hned na sedmou kontrolu v bažinkách s vodotečemi však celá trojice dělá chybu, ze které se Švýcarka ještě nakonec dotáhla na velkou bednu (a v podstatě nebyla ani bez šance na souboj o bronz), Káťa tam ovšem zůstala mnohem déle a závod o medaile tímto pro naše závodnice skončil. Ze zhruba třináctého místa už to stáhne na asi deváté (možná desáté nebo jedenácté, v live mezičasech jsou možná nějaké výpadky) a v redukovaném umístění sedmé místo, přes 2,5 minuty na velkou bednu. O vítězství se rozhodlo až v závěru, rychlejší nakonec byla Švédka před Norkou, třetí asi doběhla švédská dvojka (gps ji vypadla už na trati a v live mezičasech končí na posledním radiu), pro hodnocený bronz každopádně doběhla závodnice švýcarského béčka, následována jejich áčkem a řadou dalších závodnic, mírný náskok ale do cíle udržela. Kompletně dorostenkovská trojice Eliška Kulhavá - Gábina Hiršová - Simona Chládková doběhla asi tak 17.-19.
Závod juniorů měl pro nás podobný průběh, ale s dobrým koncem. Po prvním úseku je závod stále na začátku, sice o půl minuty jedna trojice odskočila, ale do 1:50 ztráty dobíhá 27 závodníků, mezi nimi Ondra Semík +1.08. Po dalších deseti minutách je to ještě vyrovnanější, nikdo už výrazný náskok nemá a Jonáš Hubáček nás vytáhl prakticky na čelo. Po výborném výkonu na něm zůstal až do konce, i když už se pole závodníků protrhalo a na předávce už byl jen se Švédem a Švýcarem, následován o půl minuty později Norskem a Finským béčkem. Ještě do prvního rádia (7. k.) se Fin dotáhl, Nor (Borger) zůstal pozadu. Márovi Minářovi začíná zlobit gps a právě před prvním rádiem se vydává tak odchýleným směrem, že divák doufá, že nejde o skutečnou chybu. Další vývoj je příznivější, na dlouhém postupu na osmičku Fin odpadá a márova gps už je zase tam kde má být. Zhruba od 12. k. si už sice definitivně žije vlastním životem, ale ve skutečnosti se v podstatě nic nemění, vedoucí trojice už neohroženě pokračuje až do cíle. Jen Johansson postupně trochu odskočil a přiběhl Švédům pro zlato, o stříbro se bojovalo až do konce a v něm byl Mára úspěšnější a získal tak navíc pro sebe druhou medaili. Náš druhý sled Vojta Kettner - Patrik Horák - Pavel Horvát skončil cca 25.-27.
Track track třetích úseků junorek s mapou, Track track třetích úseků junorů, průběžné výsledky, fotky na fb